
Wbrew pozorom na rynku jest mnóstwo rodzajów namiotów, różniących się pomiędzy sobą pod wieloma względami. Różne konstrukcje, bogata kolorystyka, różnorodne gabaryty.. W tak ogromnej ilości produktów łatwo można się pogubić.
Namioty sezonowe
Podstawowy podział klasyfikuje namioty na letnie i zimowe. W przypadku tego pierwszego nie zostały zastosowane jakiekolwiek specjalne konstrukcyjne rozwiązania. Jest on wręcz prosty zarówno w swojej budowie, jak i użytkowaniu. Ta prostota nie oznacza oczywiście zaniechania wysokiej jakości wykonania czy zastosowania dobrych materiałów sprawdzających się w różnych warunkach atmosferycznych. Najprościej rzecz ujmując, za namioty letnie uznaje się wszystkie te, które w żaden sposób nie będą się nadawały do użytku zimą. Namioty zimowe z kolei (nazywane czasem też ekspedycyjnymi bądź 4-sezonowymi) charakteryzują się podwyższoną (w stosunku do innego typu modeli) wytrzymałością, niezbędna w takim przypadku jest też wodoodporna podłoga oraz specjalne zabezpieczenia skutecznie chroniące wnętrze przed śniegiem czy wiatrem. Taki namiot jest niezwykle funkcjonalny, a przy tym łatwy i lekki w transporcie. Jedyną jego wadą jest cena – zakup takiego namiotu wiąże się z koniecznością poniesienia dość dużych wydatków.
Podział namiotu ze względu na wielkość
Popularnym podziałem jest także klasyfikacja ze względu na wielkość. Mając na uwadze to kryterium namioty dostępne obecnie na rynku podzielić na:
- kopułowe – to zdecydowanie model cieszący się największą popularnością, szczególnie na wszelkiego rodzaju kempingach. Konstrukcja szybko się składa, a przy tym daje możliwość przetransportowania bez konieczności składania;
- tunelowe, o charakterystycznych łukowych stelażach. W znaczniej większości przypadków ich powierzchnia jest znacznie większa niż w namiotach kopułowych;
- trójkątne, popularne jeszcze kilkanaście lat temu, dziś wykorzystywane są już bardzo sporadycznie;
- PopUp to bardzo modne w ostatnich latach samorozstawiające się namioty. Wystarczy podrzucić do góry, a stelaż automatycznie rozkłada się sam.